آموزش وردپرس
خانه / كارآفريني / راه اندازی کسب و کار پرسود با پرورش بلدرچین

راه اندازی کسب و کار پرسود با پرورش بلدرچین

در جامعه کنونی ما که مصرف انواع دیگری از گوشت به غیر از گوشت گوسفند ، گاو ، مرغ و ماهی رواج پیدا کرده بازار مناسبی جهت پرورش گونه هایی پیدا شده که پیش از این بیشتر به عنوان گوشت شکار از آنها یاد میشد بلدرچین یکی از این نمونه هاست.

در قرآن مجید (سوره بقره/۵۷)و (اعراف/۱۶۰) و(سوره طه ۸۰-۸۱)از بلدرچین به عنوان غذایی نیک یاد شده است. به روایتِ عهد عتیق در روزگار سرگردانی بنی اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر، یَهْوَه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده ، مائده هایی آسمانی ، یکی مَنّ (تَرانگبین ) و دیگری سَلوی ‘ (بلدرچین )، فرو فرستاد. در ادب فارسی ، اشاراتی به منّ و سلوای بنی اسرائیل به عنوان نعمتهای نامنتظَر(آسمانی)یافت می شو د

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

ویژگیهای عمومی بلدرچین

بلدرچینها دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که آنها را از سایر طیور متمایز کرده و صنعت پرورش بلدرچین را یه یکی از سود آورترین صنایع بدل کرده است، در ذیل به برخی از این ویژگیها اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

۱-سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار قابل توجه و در حدود۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر سایر طیور است. بلدرچینها عموما در ۳۵تا۴۵ روزگی به وزن ۱۸۰تا ۲۶۰گرم رسیده و آماده کشتار می شوند ضمن اینکه سن بلوغ نیز در حدود۷ هفتگی است.

۲-سن پائین بلوغ جنسی: این پرندگان در ۶-۵ هفتگی قادر به تخمگذاری شده و در ۸-۷ هفتگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.

۳-فاصله نسلی کوتاه، که اعمال برنامه های اصلاح نژادی را در آنها به خوبی امکان پذیر می سازد.

 ۴-میزان تخمگذری بالا: بلدرچینها به طور وحشی سالانه۴۰ تا ۸۰ تخم می گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه های مدیریتی قوی توسط کارشناسان در زمینه تغذیه و نوردهی مصنوعی می توانیم این رقم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده و به ۴ تا ۵عدد تخم در هفته دست پیدا کنیم.

۵-کوتاه  بودن فاصله میان نسل ها : توان بلدرچین در تولید ۴ – ۳ نسل در سال اول تولید این امکان را برای محققین فراهم آورده است تا از آن به عنوان پرنده ای آزمایشگاهی استفاده نمایند

۶-دوره انکوباسیون کوتاه : جوجه کشی تخم این پرنده ۱۸ – ۱۷ روز طول می کشد.

 ۷-تراکم بالای پرورش : با توجه به اینکه جثه این پرنده کوچک و نیز به سطح آبخوری و دانخوری کمتری احتیاج دارد در مقایسه با دیگر پرندگان تعداد پرنده بیشتری در واحد سطح میتوان پرورش داد.

۸-واکسیناسیون کمتر : با توجه به اینکه گونه های بلدرچین در برابر برخی از بیماری های رایج طیور حساسیت کمتری دارند در نتیجه به واکسیناسیون کمتری احتیاج دارند

 ۹-برگشت سریع سرمایه : با توجه به اینکه سن بلوغ بلدرچین ۳۵-۴۵ روزگی می باشد در نتیجه می توان گوشت و تخم این پرنده را سریع به بازار عرضه نمود.

 پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاوم می باشند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانائی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد.

 به طور کلی بلدرچینها پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاوم می باشند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانائی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد. بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان پائین بوده و در سن ۳۵ تا ۴۵ روز به بلوغ جنسی می رسند که در این هنگام وزن پرنده نر به ۱۴۰ -۱۲۰ گرم و ماده ها به ۱۶۰ – ۱۴۰ گرم می رسد. ( وزن پرنده بسته به نوع، نژاد و نوع سیستم پرورش می تواند متفاوت از اعداد ارائه شده باشد.)

این پرنده پس از رسیدن به سن بلوغ به مدت حدود ۸ تا ۱۲ماه تخمگذاری خواهد کرد که بستگی به نحوه رسیدگی به پرنده را دارد. متوسط تخمگذاری در این مدت حدود ۲۶۰ عدد تخم خواهد بود که از این تعداد حدود ۷۵- ۷۰ درصد به جوجه تبدیل خواهند شد. (این درحالی است که هر کبک در طول سال حدود ۵۵ تخم میگذارد)

خواص تخم بلدرچین

تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذاییبالاتری دارد.یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای ۵ برابر فسفر، ۵/۷ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B12و  وتیامین B1 و ۱۵ برابر ویتامین B2 ریبوفلاوین می باشداز این رو آن را بمب ویتامین می نامندتخم بلدرچین به علت نداشتن کلسترول ، قابل مصرف برای تمام افرادی است که مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است. تخم بلدرچین به دلیل غنای بالای امگا۳ و فسفر در کشور ژاپن به عنوان بخشی از صبحانه دانش آموزان و کودکان محسوب می شود.

نکات مهم

 * در یک اتاق ۱۲ مترمربعی تعداد ۱۰۰۰ پرنده در قفسهایی به ابعاد ۶۰*۱۰۰ سانتی متری (هر قفس ۴۰ پرنده) می توان پرورش داد.

* قفسها باید به گونه ای طراحی شوند که دانخوری ها بیرون  قفس تعبیه شده باشد. همچنین سیستم آبخوری قفسها باید مجهز به نیپل فنجان دار باشد که به طور اتوماتیک پر از آب شود. در این سیستم  نهایت بهداشت رعایت شده است . و از شیوع بیماری جلوگیری می کند. شما با این سیستم آبخوری پیشرفته جلوی ۵۰ % از بیماری هایی که از طریقظرف آب کثیف و مانده منتقل می شود را می گیرید. از مزایای دیگر این سیستم آبخوری این است که هیچگاه زمانی صرف آب دادن به بلدرچینها نمی کنیدبه طور اتوماتیک با مصرف هر قطره آب دوباره فنجان پر میشود.

* در طراحی این قفسها باید شیبی لحاظ شود که به محض اینکه بلدرچین تخم می گذارد تخمها به داخل جا تخمی مخصوص منتقل شود و مجبور نباشید در قفس را باز کرده و تخمها را از درون قفس جمع کنید.

* نکته مهم در طراحی این قفسها این نکته باید مدنظر باشد که فضولات پرندگان به راحتی به بیرون از قفس منتقل شده و جمع آوری راحتی داشته باشد. این فضولات کود مناسبی برای کشاورزی می باشند.

* باتوجه به دمای بالای بدن بلدرچین( ۳/۴۲ درجه سانتی گراد) محل پرورش در هیچ یک از فصول نیازی به تجهیزات گرمایشی ندارد، اما نکته ای که باید مدنظر قرارگیرد این است که محل پرورش حتما” باید مجهز به تهویه مناسب باشد.

* روزانه هر بلدرچین ۳۰ گرم دان باید مصرف کند(۳مرتبه در روز)

*  تاریخ نگهداری تخم بلدرچین بسته به شرایط نگهداری تا یکماه می باشد.

* محل نگهداری بلدرچین ها هر ۱۰ روز یکبار باید نظافت شود.

* قیمت هر بلدرچین آماده تخم گذاری ۳۰۰۰ تومان می باشد.

 * قیمت هر بسته ۱۲ تایی تخم بلدرچین مبلغ ۱۳۰۰ تومان به فروش می رسد.

* چون پرورش بلدرچین جزء مشاغل خانگی محسوب می شود، در منزل مسکونی نیز امکان پرورش وجوددارد.

* با رعایت نکات بهداشتی ۹۰ درصد بلدرچین ها هر روز تخم خواهند گذاشت.

* وزن بلدرچین بالغ نر بین ۲۳۰ تا ۲۶۰ گرم و بلدرچین بالغ ماده ۲۴۰ تا ۲۸۰ گرم بوده و در انتهای تخمگذاری که می توان از گوشت آن استفاده کرد وزن آنها به ۳۸۰ گرم و قیمت زنده آنها به ۵۲۰۰ تومان میرسد.

* محل پرورش بلدرچین در شب باید تاریک و بدون هیچگونه روشنایی باشد.

* قیمت هرکیلو دان بلدرچین ۸۰۰ تومان می باشد.

* با ۵ میلیون تومان می توان ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین به همراه قفس و سرمایه در گردش(هزینه خوراک) از محل پرورش بلدرچین واقع در دشت بجد خریداری و ماهیانه حداقل ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشت. (با این شرایط هردانه تخم بلدرچین ۵۰ تومان خریداری می شود)

همچنین ببینید

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

حقیقت های کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

با  پرطرفدار شدن  شبکه های اجتماعی و بودن حداقل یک نفر از هر خانواده در …

۱۵ دیدگاه

 1. باسلام برای شروع پرورش طیور ازکجابایدشروع کنم ؟ازچه کسی مشاوره بگیرم زمین وفضای لازم را دارم,فقط راهنمایی ومشاورمیخوام,همکارهم میپذیرم,باتشکر

  • با سلام ، سایتهای زیادی در این زمینه وجود دارند که مشاوره میدن . میتونید از اونها استفاده کنید برای نمونه شرکت تعاونی آفتاب طلایی ابرکوه در زمینه پرورش قرقاول، کبک، مجتمع پرورش کبک، مجتمع پرورش قرقاول، تخم کبک، تخم قرقاول، جوجه کبک، جوجه قرقاول خدمات و محصولات ارائه میکنه

  • باسلام.من تصمیم دارم اقدام به پرورش بلدرچین تخم گذار در مشهد کنم.۱-راهنمایی نمایید از کجا تهیه کنم۲-از چه مطالبی واز کجا اطلاعات کافی را تهیه کنم۳-در طبقه همکف منزلم محل آنهارا درست کنم یا بالای پشت بام.متشکرم

 2. سلام خسته نباشین…
  من حدودا یک هفته هست که یک بلدرچین ماده گرفتم اما هنوز تخم نذاشته به نظر هم نمیاد که جوجه باشه …
  قفسش هم خیلی بزرگ نیس ( یک قفس معمولی ) است. قفس هم تو بالکن داخل سایه است.
  میخواستم بدونم بلدرچین هر چند وقت تخم میذاره؟
  چرا بلدرچین من تخم نمیذاره؟
  آیا باید کار خاصی بکنم تا تخم بذاره؟مثلا به تغذیشون بیشتر برسم یا …

 3. سلام. من الان ی حساب سرانگشتی انجام میدم ببینید اشتباهه یا درسته؟!
  ۱- فرض کنید در یک فضای ۴۰۰ متری ۱۲۰۰۰ قطعه بلدرچین پرورش دادیم ک خودمون توسط دستگاه جوجه کشی تولیدشون کردیم.
  ۲- مصرف دان هر بلدرچین در عمل متوسط بین ۷۵۰ تا ۹۰۰ گرم متغییره ک ما حالت بد یعنی ۹۰۰ گرم رو در نظر میگیریم.
  هرکیلو دان در بازار ب مبلغ ۱۵۰۰ ب فروش میرسه ن ۸۰۰ تومان !! لذا مصرف دان برابر است با:
  ۱۶/۲۰۰/۰۰۰=۱۵۰۰×۰٫۹×۱۲۰۰۰
  ۳- اگر ۱۰٪ تلفات و ۵٪ هم مربوط ب هزینه های جانبی (اب ،برق ،گاز،اجاره مکان و…) از کل تعداد بلدرچین ها کم کنیم داریم :
  ۱۰۲۰۰= (۱۵%×۱۲۰۰۰)-۱۲۰۰۰
  ۴- با توجه ب موارد بالا ک در مورد وزن پرنده بیان شد اگر متوسط وزن هر بلدرچین را ۲۴۰ گرم در نظر بگیریم داریم:
  گرم ۲۴۴۸۰۰۰=۲۴۰×۱۰۲۰۰ ک معادل ۲۴۴۸ کیلوگرم میباشد.
  ۵- خرید بلدرچین در کشتارگاهها کیلویی ۸۰۰۰ تومان میباشد لذا داریم:
  ۱۹/۵۸۴/۰۰۰=۸۰۰۰×۲۴۴۸
  ۶- حال با کسر هزینه دان از مبلغ بالا سود در بازه ۴۵ روز برابر است با:
  ۳/۳۸۴/۰۰۰=۱۶/۲۰۰/۰۰۰- ۱۹/۵۸۴/۰۰۰

  تقریبا ۳٫۵ میلیون در ۴۵ روز.
  حالا ب نظر شما این سود بالاییه با توجه ب ریسک بالای کار؟!
  اینکار در صورتی سودآوره ک هزینه دان کاهش پیدا کنه و کشتار توسط شخص صورت بگیره؛ و فکر نمیکنم این اتفاق در ایند ای نزدیک رقم بخوره !

 4. با سلام خدمت مدیر محترم
  من ۳۸ سال سن ام هست و تا الآن که امید به خدا دارم موفق به تشکیل خانواده خودم میشم و آرزومه زودتر نامزدم رو به منزل خودش ببرم کارهای سخت بسیاری انجام دادم و خدارو شکر موفق نیز بوده ام ،در حال حاضر با سرمایه شخصی خودم یک ماشین یخچالدار دارم و مشغول کار پخش محصولات شکرتها و رانندگی از صبح خیلی زود تا هنگام غروب خورشید هستم در سطح شهر بزرگ تهران و شهر بزرگ کرج ،اکنون متاسفانه توانایی جسمی ام بر اثر صانحه ای که دچارش شدم کمی کمتر شده ،مثلا “شکستگی دنده هایم و شکستگی دستم و همینطور کمی هم ضعیف تر از گذشته شدم” به فکر تغییر شغل هستم که با پرورش بلدرچین و سایت شما آشنا شدم ،ضمن تشکر از شما خواهشمندم مدیر محترم با توجه به این مسائل که صادقانه عرض کردم و همینطور سرمایه ای که میتوانم فراهم کنم تقاضا دارم بابی رو برای من باز کنید تا هم اطلاعاتم بیشتر شود و هم حقیقتا حرفه ای تر اطلاعات از شما بگیرم تا به امید ایزد منان در آغاز کار و پرورش بلدرچین با عظمی راسخ تر و اشتباهاتی کمتر و موفقیتی قطعا بیشتر در این راستا و هدف شما و خودم گام بردارم، ما همگی فرزندان این آب و خاک هستیم و مطمعنا سربلندی جوانان و همینطور کار آفرینان و سرمایه گذارانی چون من جوان آرزوی مسئولین محترم،راهنماها و اساتیدی چون شما میباشد و من نیز جویای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط نزدیکتر و همایت فکری در ضمینه این کار “پرورش بلدرچین گوشتی و تخم گذار” هستم لطفا بابی رو برای ارتباط بیشتر من و کسب سوال و اطلاعات بیشتر برایم فراهم کنید ،پیش از آن کمال تشکر را از شما و سایت محترمتون دارم، من بهروز نوبرانی هستم و در استان البرز زندگی میکنم تقاضا دارم حداقل صدای کارشناس محترم رو بشنوم و بتونم سوالاتم رو مطرح کنم و اطلاعات دیگر را نیز از ایشان دریافت کنم، Tel: 09351576117 بهروز نوبرانی ساکن البرز،کرج behroozjno94@gmail.com

 5. سلام بر شما من میخواهم پخش مرغ را شروع کنم درامدش چطور است

 6. سلام من ۶۰۰۰متر زمین و۷۰۰متزساختمان سرپوشیده با امکانات اب برق گازدراستان گیلان برای پرورش بلدرچین دارم ومیخام بفروشم دوستانی که تمایل دارند درخدمتشون هستم تلفن تماس ۰۹۳۶۴۹۵۱۵۱۴

 7. سلام من سرمایه اولیه و مکان دارم فقط اگه کسی هست که در این زمینه تجربه کافی داشته باشه باهام تماس بگیره شریکش میکنم ۰۹۱۳۳۸۵۴۴۹۷

 8. سلام من میخواهم پرورش بلدر چین راه اندازی کنم چه فرایندی لازمه

 9. با سلام و خسته نباشید ب شما. آیا بازار بلدرچین در شمال کشور هم خوبه؟ من علاقه زیادی ب پرورش دام و طیور دارم. سوله بزرگی هم دارم با چندین انباری. دوس دارم منو راهنمایی کنین با تشکر

 10. سلام میخواهم پرورش بلدرچین راه اندازی کنم هیچ اطلاعاتی هم ندارم اگر امکان داره کسی که وارده و میتونه منو راهنمایی کنه با من تماس بگیره.۰۹۱۲۲۱۹۱۲۸۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *