آموزش وردپرس
خانه / كارآفريني / چگونه یک بازار هدف مناسب را در هفت مرحله انتخاب کنیم

چگونه یک بازار هدف مناسب را در هفت مرحله انتخاب کنیم

با توجه به اینکه در حال خواندن این مقاله هستید احتمال میدهیم یک ایده برای شروع کسب و کارتان به ذهنتان رسیده اما هنوز آماده نیستید آن را به مرحله اجرا بگذارید , قبل از اینکه قدمی جلوتر بروید اول باید بازار هدفتان را مشخص کنید. اگر نمیدانید بازار هدف چیست ما آن را به شما میگوییم .

پیاده سازی بازار هدف
پیاده سازی بازار هدف

در کل دو بازار وجود دارد که میتوانید در آن خرید و فروش کنید.

۱) مصرف کننده

۲)کاسب

در اصلاح گزینه اول و دوم را به صورت ۱)B2C و ۲)B2B استفاده میکنند. برای مثال شما یک مغازه دارید و زیورآلات میفروشید , بازار هدف شما مصرف کنندگان هستند. اگر میز و صندلی برای شرکتها بفروشید , بازار هدفتان کاسب ها هستند, یا برای مثال کار چاپخانه دارید , بازارهدفتان میتواند هم مصرف کنندگان را پوشش دهد هم کاسب ها را.

در ادامه بازار هدف را در ۷ مرحله و بصورت گام به گام برای شما شرح میدهیم :

۱-لیست خواسته هایتان را بنویسید
با چه کسی میخواهید کار کنید؟ در حد امکان با جزییات باشید.منطقه جغرافیایی و نوع کسب و کار یا مشتریانی که میخواهید هدف بگیرید را مشخص کنید. اگر نمیدانید با چه کسی می خواهید کار کنید ,هیچ پیشرفتی نخواهید داشت. شما باید این شعار را در ذهنتان حک کنید : شما نمیتوانید با همه نوع مشتری کار کنید.

امروزه, گرایش به سمت بازار هدف کوچکتر شده است. برای مثال هدف قراردادن نوجوانان به تنهایی کافی نیست بلکه هدف قرار دادن نوجوان های پسر و آن هم مثلا ایرانی و با خانواده ای با درآمد بالای ۱۵۰۰۰۰۰ هزار تومان و بیشتر دقیقتر است . یا هدف قرار دادن شرکت های که نرم افزار می فروشند زیاد دقیق نیست که به هدف برخورد کند اما هدف گیری شرکت هایی که در تهران استقرار دارند و نرم افزارهای اینترنتی تهیه میکنند و آموزش میدهند دقیق تر است.

۲-دقت
روشن کنید چه میخواهید بفروشید, و به خاطر داشته باشید:

 شما نمیتوانید همه چیز را به همه کس بفروشید 

بازار هدفتان همان حوزه کاری شما نیست. برای مثال یک تک فروشی لباس یک بازار هدف نیست بلکه حوزه کاری است. یک بازار هدف بهتر به صورت لباس های اسپرت برای مردان است .

لیستی از کارهایی که میتوانید به صورت عالی انجام دهید و مهارت هایی که دارید تهیه کنید و بعد دست آوردهایتان را لیست کنید. درس های مهم زندگیتان را که تاحالا یاد گرفته اید را مشخص کنید. الگوهایی را دنبال کنید که تیپ شما را در حل مشکلات آشکار میکنند یا شما را به حل آن نزدیکتر می کنند.

بازار هدف شما بهتر است از علایق شخصی و تجربیات شما متجلی شود. برای مثال اگر شما ۱۰ سال را صرف کار در حوزه مشاوره اختصاص دادید و البته همزمان وقت تان را به یک کسب و کار خانگی و خانوادگی نیز اختصاص دادید امکان دارد شما شروع به ایجاد یک شرکت مشاوره ای برای کسب و کار های خانگی کنید.

۳-توصیف دیدگاه مشتریان
کسب و کارهای موفق از قانون طلایی استفاده میکنند که می گوید : با دیگران طوری رفتار کنید که خودشان با خودشان می کنند.. فقط وقتی که از دیدگاه مشتری آینده تان به دنیا نگاه کنید , میتوانید نیاز هایشان را مشخص کنید. بهترین کاری هم که باید بکنید حرف زدن با آنها و مشخص کردن نیازهای اصلی آنها میباشد .

۴-ترکیب کنید
در قدم چهارم بازار هدف شما باید شکل و شمایل ایده های شما و خواسته ها و نیازهای مشتریانتان بگیرد تا چیزی جدید خلق کنید. یک بازار هدف با کیفیت دارای ۵ ویژگی است.

۱-شما را به جایی که میخواهید میبرد, به زبان دیگر با چشم انداز بلند مدت شما مطابقت دارد
۲-یکی دیگر خواهانش است, بنام مشتری
۳-با دقت برنامه ریزی شده است
۴-تک است , فقط یکی تو بازار هست (منحصر به فرد)
۵-اجازه میدهد, کانال های درآمدی متفاوتی داشته باشید در عین حال ایده اصلی خود را نگه دارید, راه تضمین موفقیت بلند مدتتان

۵-ارزیابی
حالا نوبت آن است بازار هدفی که مشخص کردید با پنج ویژگی قدم چهارم ارزیابی کنید. شاید بازار هدفی که قبلا داشتید نیازمند مسافرتهای کاری بیشتری نسبت به توانتان بود. این به معنای مطابقت نکردن یکی از ضوابط گام چهارم است زیرا شما را به جایی که میخواهید نخواهد برد پس دور بریزیدش و به سمت ایده جدیدی بروید.

۶-تست
هنگامیکه مطابقتی با بازار هدف و محصولتان داشته باشید, تست اش کنید. فرصتی به مردم بدهید تا از محصولات و خدمات شما خرید کنند نه به صورت نظری بلکه به صورت عملی مردم لمسش کنند و بخرنداین کار میتواند با پیشنهاد کردن محصولات نمونه تان مانند سمینارهای معرفی یک کپی از نشریه تان باشد.تست کردن نباید هزینه بر باشد برایتان. اگر هزینه زیادی برای تست کردن ایده تان صرف میکنید احتمالا راه اشتباهی می روید.

۷-پی گیر باشید
وقتش شده  ایده تان را اجرا کنید. برای اغلب کارآفرینان, این مهمترین گام است.اما نترسید: اگر تکالفتان را انجام داده اید ورود به بازار یک ریسک محاسبه شده خواهد بود نه قمار.

همچنین ببینید

کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

حقیقت های کسب درآمد از شبکه های اجتماعی

با  پرطرفدار شدن  شبکه های اجتماعی و بودن حداقل یک نفر از هر خانواده در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *